Naše Praha 3 - Český domov
  • Naše Praha (celá Praha)
  • Naše Praha Centrum (Praha 1, Praha 2)
  • Naše Praha 4 (Praha 4, Praha 11, Praha 12)
  • Naše Praha 5 (Praha 5, Praha 13, Praha 16)
  • Naše Praha 6 (Praha 6, Praha 17)
  • Naše Praha 7 (Praha 7)
  • Naše Praha 8 (Praha 8)
  • Naše Praha 9 (Praha 9, Praha 14, Praha 18, Praha 19, Praha 20, Praha 21)
  • Naše Praha 10 (Praha 10, Praha 15, Praha 22)
  • Zprávy
    • Sport
    • Servis
    • Rozhovory
    • Kultura / Volný čas
    • Příspěvky čtenářů
    • Příspěvky čtenářů
    • PR články
    • Zprávy
  • Kalendář akcí
  • Mapa
  • Infoservis
  • Řádková inzerce
  • Zprávy
  • Kalendář akcí
temp° 8°C

přihlášení registrace
Sobota 10. Dubnasvátek má Darja
Rubriky
  • Zprávy
  • Sport
  • Servis
  • Rozhovory
  • Kultura / Volný čas
  • Příspěvky čtenářů
  • Příspěvky čtenářů
  • PR články

RING Naší Prahy: Tříděný papír. Ušlechtilý záměr, nebo nyní zbytečná práce?

Také jste viděli děsivé záběry většinou z Číny, jak náklaďáky „zpracovávají“ haldy papíru (Evropa vytřídila a Čína odkoupila ke zpracování) tak, že je bez skrupulí „zpracují“ šupnutím do moře? Proč tedy úzkostlivě třídíme každý list papíru či plastové víčko? Jedinci, školy i obce mohou být ve sběru zcela demotivováni. Kdo za to může?

RING Naší Prahy
RING Naší Prahy - foto: Naše Praha

Jan Bělohubý

Čína snížila výkup (z celé Evropy) vytříděných surovin a české sběrny ztrácí zájem hlavně o papír. „Z měst jsme měli signály, že svozové firmy a recyklační linky nechtějí papír odebírat. Nebo chtějí odběr naúčtovat,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO 2011). Na globálním trhu totiž klesla cena vytříděného papíru – směsného, lepenek a kartonů. „Především nízký odbyt papíru na čínském trhu, málo zpracovatelských kapacit v EU a levné dřevo kvůli kůrovcové kalamitě, to všechno ovlivňuje cenu papíru, který se nyní vyplácí vyrábět z primárních surovin,“ sdělil ministr. I proto mnohým s ministerstvem zahraničních věcí nekonzultované a zbytečně konfrontační výroky proti Číně od primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) připadají z hlediska obchodního hloupé. I když v tomto případě je to asi jedno – sběrače stejně moc nevidíme, za papír nic zajímavého nedostanou.

Stát nechal zvýšit výkupní cenu

„Pro následujících 12 měsíců se zpětnou účinností od počátku roku zvyšujeme naše platby třídicím linkám. Za tunu převzatého a upraveného obalového papíru nyní dostanou 420 Kč,“ uvedl generální ředitel EKO-KOM Zbyněk Kozel. Před několika týdny to byla stokoruna. EKO-KOM je odpovědný jen za obaly, a nemůže tak kompenzovat negativní vývoj trhu se vším papírem, více než polovina jsou tiskoviny. A ty jsou zásadní při třídění jedinců i škol. To Naší Praze potvrdili i pracovníci největšího sběrného dvora Pražských služeb Pod Šancemi.

Jaká je budoucnost? Nejistá

Ano, nikdo přesně nezná vývoj. Každopádně nemáme dostačující kapacity druhotného zpracování odpadů a na Asii se nedá stoprocentně spoléhat. Podle ministra Brabce by zhruba do roka měly v Česku i Německu vzniknout nové zpracovatelské kapacity papíru, poté by měla být cena vykupovaného papíru znovu rentabilní. Každopádně dle reakcí několika sběrných dvorů, které autor textu oslovil, i podle hlasů politiků by město mělo činit konkrétnější kroky a dělat je ve spolupráci se státem. A především o nich jasně informovat. To město dle názoru Naší Prahy prakticky nedělá. A výrazné zdražení svozu odpadů magistrátem od ledna věci také vůbec nepomohlo.

 

Ptáme se radnic: Vyhovuje vám městský systém tříděného odpadu?
(Pozn. redakce: oslovili jsme přes tiskový odbor Prahy 1 i nové vedení radnice, to nabídku nevyužilo).

Praha 2, Václav Vondrášek (ODS), místostarosta pro životní prostředí: „Systém v Praze je nastavený celkem vyhovujícím způsobem. Magistrát zavádí i pilotní projekty na sběr dalších složek. Nepořádek kolem kontejnerů dělají i „neobyvatelé“, kteří hledají „poklady“. Něco se už postupně provádí. Nahrazují se otevírací kontejnery většími bez víka nebo podzemními. Aby obyvatelé ušetřili na množství směsného odpadu a třídili, nabídl magistrát od 1. 1. 2020 vlastníkům bytových domů zcela bezplatnou službu včetně zanášky pro umístění nádob na tříděný odpad přímo do domovního vybavení. Bylo by třeba výrazně zlepšit edukaci občanů. Jsou třeba větší kontroly podnikatelů, aby se jim nevyplatilo parazitovat na službě pro obyvatele. Vývoz by se měl provádět podle potřeb, a ne podle předem stanoveného harmonogramu. Každé vylepšení je však dražší než to současné. Je také třeba vzít v potaz, že likvidaci odpadů nefinancuje nějaký Santa, ale občané z daní.“

Praha 3, Jiří Ptáček (TOP 09), starosta: „Lidé třídí čím dál více. Pokud je nechceme odradit, musíme výrazně navýšit četnost svozů. Protože nikdo se nechce vracet od přeplněného kontejneru s vytříděným odpadem zpět domů. Současně je dobré neustále opakovat, co do kontejnerů patří, a co ne.“

Praha 4, Tomáš Hrdinka (ANO 2011), radní pro životní prostředí: „Nakládání s komunálním odpadem v celé Praze je v kompetenci magistrátu. Komplexní systém nakládání s komunálním odpadem se snaží zlepšovat součinností se všemi městskými částmi, včetně Prahy 4. Veškeré naše připomínky a podněty řešíme přímo s odpovědnými osobami, v poslední době je to např. zvětšení sběrných nádob na papír nebo rozšíření celoměstského systému sběru jedlých olejů pomocí sběrných nádob na stanovištích tříděného odpadu jakožto příležitosti, kterou bychom velmi rádi využili. Samozřejmě vítáme všechny osvětové kampaně na zlepšení občanského uvědomění ohledně třídění odpadu, neboť dlouhodobě přispívají k šíření správných návyků a lepšímu pochopení smyslu třídění.“

Praha 8, Martin Cibulka (ODS + Svobodní), předseda komise pro životní prostředí: „Problém s tříděným odpadem můžeme shrnout do jednoho slovního spojení – „bordel kolem popelnic“. Jediné, co by pomohlo, je každodenní vyvážení kontejnerů. Na některých místech i několikrát denně. Tam by se mohl magistrát pochlapit. Obecně dnes můžeme říct, že s vytříděným materiálem, klasicky plasty a papír, je starý nerudovský problém „kam s ním?“. O vytříděný papír a plasty totiž není v současnosti zájem. Jen pro představu, máme 39 druhů plastů a pro další zpracování mají hodnotu de facto jenom PET lahve. Pokud by došlo k jejich zálohování, o čemž se uvažuje, zůstane v kontejnerech jen obtížně využitelný materiál. Částečným řešením by v částech města se starou zástavbou bylo, kdyby jednotlivé domy měly popelnice na separovaný odpad ve svém domovním vybavení. Ale i to by znamenalo vyšší náklady.“

Praha 9, Jan Poupě (ODS + Svobodní), radní pro životní prostředí: „Systém funguje, rádi bychom ale měli více míst, kam by mohli lidé odpad odnášet. Problém je však s nedostatkem vhodných míst pro umístění sběrných nádob.“

Praha 11, Jakub Lepš (TOP 09), místostarosta pro životní prostředí: „Systém nám vcelku vyhovuje, nicméně potřebujeme navýšit „výkon“ svozu tříděného odpadu, což např. řeší nepořádek u kontejnerů. Potřebovali bychom více míst pro kontejnery na tříděný odpad. Zde narážíme na nedostatek dalších vhodných míst. Pomohla by změna legislativy (umožňující nám umístit kontejnery i na místa, kde to nyní nelze, např. ve Vídni jsou zjevně daleko liberálnější v tom, kam lze kontejnery umístit, včetně kupříkladu chodníků) a zejména rychlejší vyřizování veškerých nutných povolení ze strany Prahy a jejích organizací při zřizování nových míst pro kontejnery na tříděný odpad. „Papírování“ při zřizování nového místa trvá neúměrně dlouho, a to ze strany Prahy, TSK apod.“

Praha 12, Eva Tylová (Piráti), místostarostka pro životní prostředí: „Systém sběru tříděného odpadu se rozvíjí dobře. Určitá vylepšení bychom ale uvítali, například zlepšení četnosti vývozu, zvýšení počtu nádob na tříděný odpad a také zlepšení úklidu kolem stanovišť. Podle našich analýz mají občané Prahy 12 velký zájem třídit odpady, svědčí o tom každoroční nárůst objemu tříděného odpadu. Nepořádek u kontejnerů by určitě ubyl v případě, že se zvýší počet vývozů i počet nádob. Ty by také měly svým zpracováním reagovat na potřeby občanů – například nové nádoby na papír nejsou uživatelsky komfortní, větší krabice není snadné rozebrat a potom přemístit do těchto kontejnerů. Za důležité považuji také řešení otázky odpadů u nových bytových domů – aby zároveň s nádobami na směsný odpad měli obyvatelé těchto domů v dosahu i nádoby na tříděný odpad.“

 

RING: Deklaruje město své kroky? Víte o nich vy?

Otázka: I když zájem o tříděný odpad silně klesá, české recyklační kapacity nestíhají a naše sběrny papír už prakticky neberou. Jaké kroky může udělat Praha k nápravě situace? A dělá je?

za magistrátní koalici: 
Petr Hlubuček (STAN), pražský koaliční zastupitel a náměstek primátora s gescí mj. životního prostředí:

„Končí konjunktura a to má své signály, jedním z nich je i pokles zájmu o tříděný papír. Naneštěstí se k tomu přidala kůrovcová kalamita, papírny odebírají levnou štěpku a to stlačilo i cenu tříděného papíru. Za tunu tříděného papír bylo loni kolem tisíce korun, nyní pár stovek. Co s tím může Praha udělat? V podstatě nic. Musíme se smířit s tím, že výnos z prodeje klesá. Skladování? Papír nesmí moknout a budovat haly, to je neekonomické. Ale na třídění papíru nelze rezignovat. Nechci si připustit, že bychom tříděný papír dávali na skládku (byť není příliš nebezpečný) anebo spalovali. Faktem ale je, že dobře hoří a spalovna vyrábí teplo a energii pro desetitisíce domácností. A že by Praha měla vlastní provoz na zpracování papíru, mi připadá absurdní…“

za magistrátní opozici:
Jakub Stárek (ODS), pražský opoziční zastupitel

„Pražáci stále třídí a hlavní město tento trend dodnes podporuje a rozvíjí. To je bezpochyby správné a nebylo by vhodné otáčet kormidlo. Proto je jednoznačně třeba, aby celosvětová situace v obchodu s odpady neovlivnila politická rozhodnutí vedení pražského magistrátu. Pokud by cena výkupu papíru, skla či plastu klesla, není možné, aby došlo ke snížení vývozů kontejnerů, jejich úbytku či omezení nových projektů posilujících snahy o navyšování podílu tříděných odpadů (např. popelnice na tříděné odpady u činžovních domů). Prostředky pro Pražské služby, a.s., která recyklaci i prodej plošně zajišťuje, bude muset sehnat někde jinde. Ze strany města bych ocenil jasnou zprávu, že to tak bude.“

 

 

 

TAKOVÝCH SITUACÍ ubývá – nyní se prakticky vůbec nevyplatí sbírat papír, především z tiskovin. Sběrny ho nechtějí. Nemáme kapacity zpracování a odbyt na asijské trhy se hroutí. Brzo to samé může být s plasty. Naopak dobré ceny má měď, hliník, zinek a olovo. Foto: Jan Bělohubý

 

¨

 

 

Zatímco běžná spalovna slouží pouze k likvidaci, v ZEVO (zařízení pro energetické využití odpadů) Malešice se ekologicky zpracuje a energie využije. Pro 18 tisíc domácností poslouží k vytápění bytů a výrobě elektřiny. Foto: Jan Bělohubý

 

 

Poslat článek emailem

Váš email:

Email příjemce:

Vzkaz pro příjemce:

Opište kód z obrázku: kodzobrazku

Tweet
  • Galerie
  • Video
  • Komentáře
  • Mapa
  • Poslat emailem
  • Vytisknout
  • Sdílet článek

Podobné články

Nehoda tramvaje s chodce. Ilustrační foto DPP

Loni téměř o 50 % ubylo srážek tramvají s chodci

Vydáno 8.1.2021

Praha - Poprvé za uplynulých 15 let ani jedna nehoda chodec-tramvaj neskončila smrtí. Navíc v téměř všech sledovaných ukazatelích srážek tramvají s chodci došlo loni v Praze k výraznému meziročnímu zlepšení. Dopravní podnik Praha (DPP) za loňský rok eviduje celkem 47 případů, což je pokles bezmála o 50 %.

Václava Neckáře letos potěšila reedice jeho slavného alba Planetárium.

Václav Neckář: Na Vánoce nezůstávejte sami!

Vydáno 17.12.2020

Dlouholetá ikona naší populární hudby Václav Neckář (77) má z letošního roku rozporuplné dojmy. Na jedné straně zrušené koncerty a příliš mnoho volného času, na druhé straně jej potěšila reedice jeho úspěšného alba Planetárium. Nejen o tom jsme si povídali v jeho útulném branickém domě, kde nám společnost dělal i Václav Neckář mladší.

Vagóny se samy rozjely a poškodily auto i drážní domek

A zase ty vlaky: Vykolejení vagónů u Prahy a zranění

Vydáno 14.8.2020

Záchranáři, hasiči i policisté vyjížděli v pátek ráno do Mstětic na Praze-východ. Na trati mezi Prahou a Lysou nad Labem vykolejil nákladní vlak, respektive vagóny, které se samy rozjely a smetly sobní auto.

AKTUALIZOVÁNO
24.2.2020 8:00
POČET SDÍLENÍ
krát
  • Vydáno:24.2.2020 8:00
  • Autor:Jan Bělohubý
  • Rubrika:Zprávy
  • Lokalita:Naše Praha 3
Jan Bělohubý
1GALERIE
 VIDEO
0KOMENTÁŘE
 MAPA
Své novinky představí Ducati, Yamaha, Kawasaki, Harley-Davidson, Husqvarna a spousta dalších

Na motorky tradičně do Holešovic

Už za pár dnů v Praze vypuknou velké oslavy. Na výstavišti v pražských Holešovicích se bude od čtvrtka 5. do neděle 8. března opět konat tradiční veletrh Motocykl a s ním i největší česká soutěžní výstava motocyklových staveb a přestaveb Bohemian Custom Bike. Mezinárodní veletrh motocyklů, čtyřkolek a příslušenství se letos koná už po devatenácté! BCB letos vstupuje do druhé desetiletky svého života a bude to opět jediná národní custom show pořádaná v zimních měsících v České republice!

Na veletrhu se představí přední světové značky v nejrůznějších oborech

Nenechte si ujít jarní trendy v oblasti kosmetiky, líčení, kadeřnictví a nehtového designu

Druhý dubnový víkend by si měli v kalendáři tučně označit všichni milovníci krásy i moderního životního stylu, vyznavači kvalitní kosmetiky, zajímavého líčení a kadeřnického umění. Na Výstavišti Praha Holešovice se totiž v termínu od 10. do 11. dubna uskuteční mezinárodní veletrh INTERBEAUTY PRAGUE 2015, který je nejvýznamnější akcí svého druhu v České republice.

Celkový počet lůžek je nyní 211, pokojů je 57 jednolůžkových, 78 dvoulůžkových a 4 apartmány. Restaurace má nově 90 míst, atrium 28 míst a kavárna 60 míst, včetně 20 míst na venkovní terase

Historický hotel v Poděbradech je po rekonstrukci

Hotel Libenský je hlavním lázeňským domem společnosti Lázně Poděbrady, a.s.. Objekt, který leží ve středu lázeňské kolonády, patří díky své poloze a komplexnosti nabízených služeb k nejvyhledávanějším hotelům v Poděbradech. Cílem letošní rekonstrukce bylo jednak zvýšení komfortu ubytovaných a návštěvníků hotelu a dále celkové technické zhodnocení objektu.

Akce v CČM

Zapomeňte na stres a užijte si předvánoční období v Centru Černý Most

Jsou Vánoce vaším nejoblíbenějším obdobím roku, anebo je kvůli stresu, jenž jim v dnešní době často předchází, vnímáte spíše s rezervou a obavami? V obou případech nabízí perfektní řešení Centrum Černý Most. Pro letošek totiž připravilo program ve znamení adventních tradic, stejně jako služeb ušitých na míru všem, kteří si přejí zvládnout přípravy na zimní svátky především v klidu a maximálním pohodlí.

Metodu Bailine si oblíbila i zpěvačka Bára Basiková

Shazování kabátů se blíží: pochlubte se na jaře skvělou postavou. Díky unikátní metodě jí získáte za pár týdnů

Úbytek centimetrů, zpevnění pokožky a odstranění celulitidy – to vše dokáže v poměrně krátké době metoda Bailine, kterou si oblíbila například zpěvačka Bára Basiková nebo modelka Nikola Buranská. Metoda je vhodná pro ženy i muže každého věku, pro ženy po porodu, pro sportovce ale i pro lidi, kteří posilovnu viděli jen zvenku.

  • Pošli námět na článek
  • Pošli video
  • Pošli fotogalerii
  • Vložit akci

Naše Praha 3

  • Kalendář akcí
  • Infoservis
NPC - 05/2021

Archiv tištěného vydání

  • NPC - 05/2021
  • NPC - 04/2021
  • NPC - 03/2021
  • NPC - 02/2021
  • archiv       

Regionální redakce

  • Praha - centrum
  • Praha 3
  • Praha 4
  • Praha 5
  • Praha 6
  • Praha 7
  • Praha 8
  • Praha 9
  • Praha 10
  • O nás
  • Kontakty
  • Zprávy
Český domov.cz
  GoPay.cz