Naše Praha 3 - Český domov
  • Naše Praha (celá Praha)
  • Naše Praha Centrum (Praha 1, Praha 2)
  • Naše Praha 4 (Praha 4, Praha 11, Praha 12)
  • Naše Praha 5 (Praha 5, Praha 13, Praha 16)
  • Naše Praha 6 (Praha 6, Praha 17)
  • Naše Praha 7 (Praha 7)
  • Naše Praha 8 (Praha 8)
  • Naše Praha 9 (Praha 9, Praha 14, Praha 18, Praha 19, Praha 20, Praha 21)
  • Naše Praha 10 (Praha 10, Praha 15, Praha 22)
  • Zprávy
    • Sport
    • Servis
    • Rozhovory
    • Kultura / Volný čas
    • Příspěvky čtenářů
    • Příspěvky čtenářů
    • PR články
    • Zprávy
  • Kalendář akcí
  • Mapa
  • Infoservis
  • Řádková inzerce
  • Zprávy
  • Kalendář akcí
temp° 8°C

přihlášení registrace
Sobota 16. Lednasvátek má Ctirad
Rubriky
  • Zprávy
  • Sport
  • Servis
  • Rozhovory
  • Kultura / Volný čas
  • Příspěvky čtenářů
  • Příspěvky čtenářů
  • PR články

Nekosené trávníky metropole jsou domovem tisíců infikovaných klíšťat

Považujete problém „nebudeme důsledně, všude a často sekat trávu“ jako banální? Podle silných reakcí čtenářů Naší Prahy jej vnímáte citlivě: Proč nejsou radnice a správci zeleně schopni trávu kosit pečlivě a často? Ale především: je s infikovanými klíšťaty takový problém?

Tráva
Tráva - foto: čtenář časopisu Naše Praha (c)

Víte, že v hlavním městě a jeho běžné zeleni je nadprůměrný výskyt klíšťat? Podle zpráv hygieniků má Praha velký počet těchto kousavých bestií infikovaných. Mluvíme o běžné zelení v centru či širším centru, kam si chodí děti hrát, kde se posadíte k pikniku či se chcete natáhnout do trávy. Nad „luční vizáží“ hlavního města se pozastavují i cizinci. „Vracím se přes Prahu domů do Belgie z cest po ruských městech,“ uvedla pro Naši Prahu při anketě v centru čtyřiadvacetiletá studentka Emma z Bruselu. „Když srovnám úroveň sekání zeleně u nás i mně známými lokalitami ve Francii nebo Británii, s místy v Rusku, které jsem nyní navštívila, tak vaše jinak krásné město řadím bohužel určitě na východ. I v západní Evropě klademe důraz na estetiku a ekologii, ale často neposekané části trávníků a parků v Praze vidím spíš jako kombinaci nezájmu a nejasnosti, kdo se u vás o co stará.“ Ano, to je jeden z důvodů stížností Pražanů, o různé kousky zeleně se totiž starají různé subjekty. Obvykle negativní stížnosti „schytají“ vždy místní radnice. Za seče ale odpovídá vlastník pozemků, mohou to být tedy nejen radnice. Jsou i pozemky soukromé, městské, ve správě různých městských či jiných organizací, velké zastoupení má i TSK. Dle výzvy v minulém vydání a na www.nasepraha.cz čtenáři posílali květnové fotografie. Mezi stížnostmi Pražanů byly argumenty i zdraví ohrožující. Lidé si všímají i vliv alergenů. Podle informací lékařů totiž rozhodně neklesá počet dětí (ale i dospělých) s novými alergiemi. Je ale horší nebezpečí. Podle tematického serveru Pozorklíště.cz totiž „obecně se klíště vyskytuje všude, kde je tráva vyšší než 20 cm,“ přičemž vyvrací mýtus, že klíšťat padají ze stromů v lese, ale naopak „setkat se však s nimi můžete i na zahrádce, na louce či procházce v městském parku.“ Takže: jak vysokou trávu pozorujete ve svém okolí?

Stromovka, Šárka, Ďáblice, Modřany, Hostivař…

Již řadu let zaměstnanci Hygienické stanice hlavního města Prahy prochází pražské parky a lesy s flanelovou látkou se středně dlouhým vlasem, která připomíná srst zvířete, na kterou se z keřů a trávy klíšťata jednoduše přichycují. „Cílem je zjistit infekčnost letošních klíšťat v Praze. Zaměřujeme se jednak na vyšetření na Lymeskou boreliózu, kterou provádí Národní referenční laboratoř pro Lymeskou borreliózu Státního zdravotního ústavu v Praze, jednak na klíšťovou meningoencefalitidu,“ upřesňuje Jan Jarolímek, ředitel pražské hygieny. Na encefalitidu je možné se nechat očkovat. Sběr probíhá obvykle v květnu. „Čekáme na příznivé klimatické podmínky pro výskyt klíšťat, kdy denní teplota neklesne pod deset stupňů a noční pod nulu,“ upřesňuje Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemického odboru pražské hygienické stanice. Hygienici se zaměří na jedenáct dlouhodobě sledovaných pražských lokalit. Například jsou to Kunratický les, Modřanská rokle, Divoká Šárka, Stromovka, Ďáblický háj nebo Hostivařský les. Očekává se, že zimní a mrazivé počasí ovlivnilo množství klíšťat v metropoli, ale o kolik se snížil jejich počet a infekčnost, to se zatím s jistotou určit nedá. „Nová sezóna a první sběr ukáže skutečný stav po zimním období,“ doplnila epidemioložka Jaroslava Zelenková.

 

 

Rady Naší Prahy: Jak se chránit před nákazou pražskými klíšťaty

  • Co jsou nejrizikovější faktory pro nakažení přisání infikovaným klíštětem? Délka přisátí, věk kousnutého a jeho celková zdravotní kondice, i další.

  • Je vhodné se nechat očkovat proti encefalitidě jen před sezónou? Ne: očkování odborníci doporučují po celý rok, dětem, dospělým, i seniorům. Pokud zaplatíte u praktického lékaře očkování, může jej nebo část pojišťovna uhradit. VZP (111) přispívá sumou pět set korun, ZPMV (211) šest set korun, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) až sedm set korun a pro děti až 1500 Kč a další též. První přeočkování po třech letech, další asi po pěti.

  • Existuje i očkování proti infikovanými klíšťaty přenášené borelióze? Ne.

  • Hrozí nemoci z klíšťat i zvířatům? Ano.

  • Padají klíšťata ze stromů? Ne. Vyskytují se v nízko posekané trávě? Minimálně. Vyskytují se v neposekané trávě? Velmi.


 

Infikovaní: Více ženy a senioři

Klíště chytlo v Praze hodně lidí. „Bezmála každý třetí klient VZP měl v uplynulém roce klíště. Prakticky všichni vědí, že se mohou nakazit klíšťovou encefalitidou, která může mít velmi vážné trvalé následky a v krajním případě způsobit i smrt. Přesto však očkování proti této nemoci využilo jen 25 % klientů nejsilnější tuzemské zdravotní pojišťovny. Jedním z důvodů může být i to, že 38 % lidí nemá obecně důvěru v očkování a bojí se vedlejších účinků. Vyplynulo to z průzkumu VZP začátkem března,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Lidé se ale očkování bojí zbytečně. „Vakcíny, které jsou na trhu, jsou bezpečné, nejsou hlášeny žádné závažné vedlejší účinky. Jako u každého očkování se i v tomto případě může objevit zarudnutí a otok v místě vpichu, případně zvýšená teplota, únava a slabost, ale tyto projevy za dva tři dny odezní,“ uvedl profesor Roman Chlíbek, vědecký sekretář České vakcinologické společnosti. Odborníci evidují v Praze i další klíšťaty přenášené nemoce: Babesie, Bartonella či Tularemie (podle serveru Klíště.cz jsou nakažená klíšťata i v Praze) a u ehrlichiózy je v metropoli pozitivních klíšťat už několik procent. zatímco očkování proti encefalitidě existuje, naopak neexistuje proti klíšťaty přenášené borelióze: Lymeskou boreliózou onemocnělo loni v Praze 208 lidí (z toho 116x ženy, 92x muži), do šedesáti let bylo evidováno 129 případů, 79 případů se týkalo lidí nad 60 let. „Kromě člověka postihuje borelióza velice často psy, kočky a některá hospodářská i divoce žijící zvířata,“ uvedli specialisté z laboratoře Protean, specializující se na problematiku nemocí z klíšťat. Kde neexistuje možnost očkování, pomůže jen prevence, a hlavně rychlé správné odstranění klíštěte.


Jde i o úspory a podporu včelek

Z pohledu města pak může být řešením nesnižování rozpočtů na sekání v lokalitách či nepoužívat ideologické důvody pro luční zjev částí města, ale naopak důkladné a včasné sekání trávy na nízkou výši. Na frekvenci sekání trávy totiž mají vliv ekonomické i politické tlaky. Příklad? Například radnice šesté městské části již před loňskou sezónou zdůvodnění snížení počtu sečí na vybraných místech uvedla, že rozhodnutí bylo učiněno i z důvodu, že „při příliš často opakované seči trávy nedochází k vysemenění trav, nevykvetou luční květiny, a tím se výrazně snižuje počet zastoupených rostlinných druhů v trávnících“. Má to podle mínění radnice za následek „další negativní návazné jevy – např. omezený výskyt včel a dalších druhů hmyzu“. Opatření se ale nelíbilo opozičním zastupitelům. „Méně sekaný zelený pás měl být třeba podél ZŠ Na Hanspaulce. Rodiče alergiků džungli u školy určitě ocení, a kdekdo bude mít radost, že se v neposekané trávě dobře daří klíšťatům,“ poznamenal při té příležitosti tamní opoziční zastupitel Jakub Stárek (ODS). „Z mapy snížených sečí je evidentní, že tady byl občan opět až na druhém místě. Ale hlavně že brouka necháme žít,“ komentuje. Podle něj vzrostlá tráva také komplikuje život pejskařům, kteří mezi přerostlou trávou ztrácejí motivaci uklízet po svých psech. Omezení sekání kvůli broukům a úspoře se nelíbí ani některým ředitelům škol: „Měla by se lépe rozlišovat zeleň ve městě a louky u přírodních parků, kde by to bylo v pořádku,“ říká ředitelka hanspaulské školy Marie Pojerová.


Nebezpečí nestříhané trávy je napříč Prahou

Podobné lokální boje se svádí v dalších městských částech. V květnu 2017 přišly do redakce Naší Prahy a prostřednictvím našeho celopražského facebooku f/casopisNasePraha stížnosti a obrázky z většiny čtvrtí. Nejvíce asi z Prahy 8. Zde došlo ke změně úklidové firmy a kroky k nápravě musela dělat i tamní radnice. Ta se dokonce zdejším obyvatelům omluvila a řešila i téma smluvních pokud či náhradního dodavatele služeb. Zde nastává problém: při výběru správních firem totiž úřady mohou mít pochybnosti o kapacitě a schopnosti poskytnout objednané služby, ale dle dikce zákona a díky vynalézavosti různých aktivistů či spolků musí preferovat nejnižší cenovou nabídku.

 

V hospodě nebo efektivněji?

Kam se tedy napříč metropolí obrátit s podněty na sekání trávy? Na vlastníka či správce, ale nápravu řeší i místní úřady. I když nahlášený problém (přerostlá tráva, černá skládka) není v její kompetenci, umí podniknout patřičné kroky. Podle informací Naší Prahy prakticky v drtivé většině městských částí existuje místní elektronický systém hlášení a evidence problémů v zeleni formou MMS. Obvyklý MMS-ing (radniční systémy s názvy jako MMS-Podněty a Čistá Praha XY) mívá podobu mms@příslušnápraha.cz: např. V P10 to je mms@praha10.cz, (zdejší radnice byla před deseti lety první v Praze, která hlášení problémů v zeleni včetně skládek zavedla), na protějším břehu zas mms@Praha6.cz, některé radnice využívají starší síť Mepnet (např. mms@p9.mepnet.cz, mms@p13.mepnet.cz. Jinde zvolily radnice vlastní komunikační kanál (info@cistatrojka.cz ) či využívají svou infolinku (infolinka@praha2.cz). Nahlásit problém je možné i mailem (s fotkou), pomocí smartphonu, běžnou radniční call-linkou či telefonátem obvykle na odbor zeleně. Patrně nejméně efektivní bývá sdílení a nadávání v „diskuzních“ skupinách: tam si jako v hospodě můžete zanadávat, ale to je asi to jediné, k čemu to slouží. Úřady napříč metropolí přitom žádají: informujte nás prosím co nejefektivnější cestou. Podle zkušeností redaktorů Naší Prahy příslušní úředníci mají zájem problém řešit, a netouží podléhat vlivům politiků z důvodů rozpočtových úspor ani ideových.

 

V květnu Naše Praha zaevidovala na sekání trávy mnoho stížností. Co myslíte: bude to v červnu lepší?


 

Poslat článek emailem

Váš email:

Email příjemce:

Vzkaz pro příjemce:

Opište kód z obrázku: kodzobrazku

Tweet
  • Galerie
  • Video
  • Komentáře
  • Mapa
  • Poslat emailem
  • Vytisknout
  • Sdílet článek

Podobné články

Nehoda tramvaje s chodce. Ilustrační foto DPP

Loni téměř o 50 % ubylo srážek tramvají s chodci

Vydáno 8.1.2021

Praha - Poprvé za uplynulých 15 let ani jedna nehoda chodec-tramvaj neskončila smrtí. Navíc v téměř všech sledovaných ukazatelích srážek tramvají s chodci došlo loni v Praze k výraznému meziročnímu zlepšení. Dopravní podnik Praha (DPP) za loňský rok eviduje celkem 47 případů, což je pokles bezmála o 50 %.

Václava Neckáře letos potěšila reedice jeho slavného alba Planetárium.

Václav Neckář: Na Vánoce nezůstávejte sami!

Vydáno 17.12.2020

Dlouholetá ikona naší populární hudby Václav Neckář (77) má z letošního roku rozporuplné dojmy. Na jedné straně zrušené koncerty a příliš mnoho volného času, na druhé straně jej potěšila reedice jeho úspěšného alba Planetárium. Nejen o tom jsme si povídali v jeho útulném branickém domě, kde nám společnost dělal i Václav Neckář mladší.

Vagóny se samy rozjely a poškodily auto i drážní domek

A zase ty vlaky: Vykolejení vagónů u Prahy a zranění

Vydáno 14.8.2020

Záchranáři, hasiči i policisté vyjížděli v pátek ráno do Mstětic na Praze-východ. Na trati mezi Prahou a Lysou nad Labem vykolejil nákladní vlak, respektive vagóny, které se samy rozjely a smetly sobní auto.

AKTUALIZOVÁNO
1.6.2017 10:00
POČET SDÍLENÍ
krát
  • Vydáno:1.6.2017 10:00
  • Autor:Jan Bělohubý
  • Rubrika:Zprávy
  • Lokalita:Naše Praha 3
Jan Bělohubý
1GALERIE
 VIDEO
0KOMENTÁŘE
 MAPA
Své novinky představí Ducati, Yamaha, Kawasaki, Harley-Davidson, Husqvarna a spousta dalších

Na motorky tradičně do Holešovic

Už za pár dnů v Praze vypuknou velké oslavy. Na výstavišti v pražských Holešovicích se bude od čtvrtka 5. do neděle 8. března opět konat tradiční veletrh Motocykl a s ním i největší česká soutěžní výstava motocyklových staveb a přestaveb Bohemian Custom Bike. Mezinárodní veletrh motocyklů, čtyřkolek a příslušenství se letos koná už po devatenácté! BCB letos vstupuje do druhé desetiletky svého života a bude to opět jediná národní custom show pořádaná v zimních měsících v České republice!

Na veletrhu se představí přední světové značky v nejrůznějších oborech

Nenechte si ujít jarní trendy v oblasti kosmetiky, líčení, kadeřnictví a nehtového designu

Druhý dubnový víkend by si měli v kalendáři tučně označit všichni milovníci krásy i moderního životního stylu, vyznavači kvalitní kosmetiky, zajímavého líčení a kadeřnického umění. Na Výstavišti Praha Holešovice se totiž v termínu od 10. do 11. dubna uskuteční mezinárodní veletrh INTERBEAUTY PRAGUE 2015, který je nejvýznamnější akcí svého druhu v České republice.

Celkový počet lůžek je nyní 211, pokojů je 57 jednolůžkových, 78 dvoulůžkových a 4 apartmány. Restaurace má nově 90 míst, atrium 28 míst a kavárna 60 míst, včetně 20 míst na venkovní terase

Historický hotel v Poděbradech je po rekonstrukci

Hotel Libenský je hlavním lázeňským domem společnosti Lázně Poděbrady, a.s.. Objekt, který leží ve středu lázeňské kolonády, patří díky své poloze a komplexnosti nabízených služeb k nejvyhledávanějším hotelům v Poděbradech. Cílem letošní rekonstrukce bylo jednak zvýšení komfortu ubytovaných a návštěvníků hotelu a dále celkové technické zhodnocení objektu.

Akce v CČM

Zapomeňte na stres a užijte si předvánoční období v Centru Černý Most

Jsou Vánoce vaším nejoblíbenějším obdobím roku, anebo je kvůli stresu, jenž jim v dnešní době často předchází, vnímáte spíše s rezervou a obavami? V obou případech nabízí perfektní řešení Centrum Černý Most. Pro letošek totiž připravilo program ve znamení adventních tradic, stejně jako služeb ušitých na míru všem, kteří si přejí zvládnout přípravy na zimní svátky především v klidu a maximálním pohodlí.

Metodu Bailine si oblíbila i zpěvačka Bára Basiková

Shazování kabátů se blíží: pochlubte se na jaře skvělou postavou. Díky unikátní metodě jí získáte za pár týdnů

Úbytek centimetrů, zpevnění pokožky a odstranění celulitidy – to vše dokáže v poměrně krátké době metoda Bailine, kterou si oblíbila například zpěvačka Bára Basiková nebo modelka Nikola Buranská. Metoda je vhodná pro ženy i muže každého věku, pro ženy po porodu, pro sportovce ale i pro lidi, kteří posilovnu viděli jen zvenku.

  • Pošli námět na článek
  • Pošli video
  • Pošli fotogalerii
  • Vložit akci

Naše Praha 3

  • Kalendář akcí
  • Infoservis
NPC - 23/2020

Archiv tištěného vydání

  • NPC - 23/2020
  • NPC - 22/2020
  • NPC - 21/2020
  • NPC - 20/2020
  • archiv       

Regionální redakce

  • Praha - centrum
  • Praha 3
  • Praha 4
  • Praha 5
  • Praha 6
  • Praha 7
  • Praha 8
  • Praha 9
  • Praha 10
  • O nás
  • Kontakty
  • Zprávy
Český domov.cz
  GoPay.cz