Začíná 17. ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby – již v pondělí 11. července zazní v krásném prostředí Trojského zámku úvodní koncert s názvem Portrét benátský. Vzácní hosté, fenomenální francouzský soubor Les Folies françoises se skvělou izraelskou sopranistkou Danielou Skorkou, přednesou výběr árií francouzských skladatelů komponovaných v italském či přímo benátském stylu. Koncert je součástí nové programové linie a víceleté spolupráce festivalu s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles a Francouzským institutem v Praze. Od 11. července do 4. srpna prostoupí interiéry koncertních sálů v řadě pražských paláců a církevních památek opojná hudba minulosti v podání špičkových interpretů z celého světa. Letní slavnosti staré hudby představí pestrý hudební fascinujícího města na laguně. V programu s podtitulem VENEZIA najdeme majestátní hudbu benátských chrámů, okázalé árie z benátských oper i skladby, které zněly v honosných sálech šlechtických paláců. Pečlivá a nápaditá dramaturgie mapuje také nezanedbatelný vliv Benátek na hudební dění v celé Evropě. Výjimečný zážitek pak nabídne závěrečný koncert letošních Letních slavností staré hudby, připravený opět s francouzskými partnery: barokní opera André Campry Karneval v Benátkách určená původně pro versailleský dvůr, která zazní 4. srpna ve Španělském sále Pražského hradu v koncertním provedení rezidenčního souboru Collegium Marianum a pěti špičkových zahraničních sólistů (Judith van Wanroij, Mathias Vidal, Marie Lenormand, Thomas Dolié, Lisandro Abadie). Více informací a předprodej vstupenek na www.letnislavnosti.cz.
Od pondělí v Troji
Letní slavnosti staré hudby začínají letos 11. července v Zámku Troja koncertem s názvem Portrét benátský. Stejně jako Zámek Troja odráží skvostnou apeninskou architekturu – díky svým tvůrcům, jimiž byli Jean-Baptiste Mathey a Giovanni Domenico Orsi – vyrůstá galský barok z baroku vlašského. Vždyť někteří „Francouzi“ se v Itálii dokonce narodili. Například Florenťan Giovanni Battista Lulli, kterého celý svět zná jako francouzského mistra Jeana-Baptista Lullyho. I mnozí další skladatelé působící na versaillském královském dvoře vzhlíželi k italské kolébce s obdivem a pokorou. Často právě k Benátkám, jež k ortrétování přímo vybízejí. Program z děl francouzských autorů, ovlivněných benátskou školou představí vynikající francouzský soubor Les Folies françoises a izraelská sopranistka Daniela Skorka. „Zahajovací koncert je zároveň prvním počinem dlouhodobé programové spolupráce s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles (Centre de musique baroque de Versailles – CMBV), jehož posláním je propagace francouzského interpretačního umění a hudebního dědictví Francie sedmnáctého až osmnáctého století v zahraničí,“ říká ředitelka festivalu Monika Václová a dodává: „Portrét benátský skvěle zapadá do našeho letošního záměru, vyjádřeného podtitulem VENEZIA. Během festivalu chceme představit Benátky, město, které zcela mimořádným způsobem poznamenalo kulturní život celé Evropy od šestnáctého do osmnáctého století.“ Program dále nabídne například virtuózní houslové koncerty A. Vivaldiho, skladby G. F. Händela či díla G. Gabrieliho a C. Monteverdiho. To vše v podání předních zahraničních i tuzemských interpretů – vystoupí například renomovaný španělský ansámbl Vespres d’Arnadí, německý soubor Singer Pur, známá španělská sopranistka María Espada či houslistka Cecilia Bernardini. Program nabídne i jednu raritní premiéru – poprvé se u nás představí unikátní nástroj viola organista sestrojený podle originálních nákresů ze skicáře geniálního renesančního umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho.
Vstupenky je možné rezervovat i zakoupit online přímo na www.letnislavnosti.cz. Festivalová pokladna na adrese Maďarského kulturního střediska v Rytířské ulici 27, Praha 1 je otevřena každé pondělí a středu od 10.00 do 18.30 hodin. Vstupenky na koncerty odehrávající se na Pražském hradě (19. 7. 2016 a 4. 8. 2016) lze zakoupit také v Informačním středisku na II. nádvoří Pražského hradu.