Primátor Zdeněk Hřib při své nedávné cestě do Tchaj-peje požádal v tamní zoo o darování luskounů. Jak upozornil Miroslav Bobek, ředitel zoo, luskouni v Praze už byli, ale velmi krátkou dobu, protože jejich chov je velmi náročný. „Jde o velmi ohrožený druh už proto, že jde o nejvíce nelegálně obchodované zvíře,“ upozornil Miroslav Bobek. Luskouni jsou loveni pro maso a jejich šupiny jsou využívány v tradiční asijské medicíně. Jde o tuny šupin a tisíce mrtvých zvířat. V Evropě chovají luskouny jen v Lipsku. Luskouni by měli žít v novém pavilonu u goril
Základní kámen nového pavilonu má být položen na podzim a v roce 2020 až 21 by mohl být hotov. Jde o stavbu za asi 200 milionů korun. Zoo zrušila původního výběrové řízení na zhotovitele pavilonu. Podle Bobka se zúčastnilo pět firem, ale nabídky byly moc vysoké a tak zoo vypíše nové řízení.
Nabídky se pohybovaly mezi 237 a 243 miliony korun. Právě kvůli ceně zoologická zahrada výběrové řízení zrušila. "Po uplynutí povinných lhůt vypíšeme nové výběrové řízení," řekl Bobek. Gorily se přestěhují do nového kvůli tomu, že jejich původní pavilon leží v zátopovém území.
A co křtiny? Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a náměstek Petr Hlubuček (STAN) pokřtili i nové přírůstky guerézu a dva lemury. Měsíční samice guerézy pláštíkové dostala jméno Magali.
Pokud jde o lemury kata lemurů kata jde o první mláďata po 25 letech. Pětiletá samička Anka porodila mládě v dubnu, sedmiletá Móni teprve uplynulou sobotu. Mláďata dostala neutrální jména Lenny a Loki, protože ještě není známo pohlaví mláďat.