Počet nezaměstnaných zahrnuje i ty, kteří jsou momentálně na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané na mateřské dovolené, vězně i nezaměstnané v pracovní neschopnosti. Praha dlouhodobě patří na špičku pokud jde o nejnižší míru nezaměstnanosti, ale za listopad jí předhonil Pardubický kraj s 1,8 procenty.
V Praze jednoho uchazeče připadají v Praze tři volná místa, ale zdaleka to není rekord. Na Pardubicku, Tachovsku a v okresech Praha-východ a Plzeň- jih je na jednoho uchazeče deset volných míst.
A jak je na to ČR celkově? K 30. 11. 2018 evidoval Úřad práce ČR celkem 215 010 uchazečů o zaměstnání. To je o 612 méně než v říjnu a o 50 459 osob méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší počet lidí bez práce od června 1997, kdy jich bylo 202 562. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v uplynulém měsíci 193 119 dosažitelných uchazečů. Podíl nezaměstnaných osob zůstal na 2,8 % (říjen 2018 – 2,8 %, listopad 2017 – 3,5 %). Meziměsíčně i meziročně se zvýšil počet volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich v listopadu nabízeli prostřednictvím ÚP ČR 323 542, z toho 15 501 pak v rámci dohod mimo pracovní poměr, tj. na DPP nebo DPČ. Celkem 231 306 volných míst bylo vhodných pro cizince. V mezinárodním srovnání měla ČR podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za říjen 2018) nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU.
O jaké profese je zájem?
Zaměstnavatelé měli v listopadu největší zájem pokud jde o dělníky z oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, svářeče, řezače plamenem, páječe nebo pomocné manipulační pracovníky.
Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance.